Kroměříž: Město má první Fairtradovou školu

Střední škola hotelová a služeb Kroměříž získala titul Fairtradová škola. Připojila se tak ke stovkám dalších škol na světě, které podporují fair trade. Je již dvanáctou školou v Česku s tímto titulem, avšak první v Kroměříži.

Certifikát převzal ředitel školy Petr Hajný od Stanislava Komínka z organizace NaZemi, která kampaň společně s dalšími organizacemi koordinuje. „Máme radost, že jsme podpořili pěstitele. Chceme v tom dále pokračovat, zisk titulu Fairtradová škola je pro nás závazek," uvedla učitelka Věra Kadlecová, která s nápadem stát se Fairtradovou školou přišla a postupně nadchla studenty. Pro získání titulu musela škola splnit pět kritérií kampaně: oficiálně deklaruje podporu fair trade, na škole působí řídící skupina, která koordinuje kampaň, studenti si zde mohou zakoupit fairtradové výrobky, v rámci výuky se věnují tématům globálního rozvojového vzdělávání včetně fair trade a škola pořádá osvětové akce pro veřejnost.

„Pro veřejnost jsme udělali velkou akci v Knihovně Kroměřížska. Byla tam instalovaná výstava o fair trade zapůjčená od organizace NaZemi, probíhaly prezentace, bylo možné ochutnat fairtradovou kávu a čaj. Pomáhali jsme také s organizací férové snídaně. Na škole máme tři automaty s fairtradovou kávou, výrobky je možné koupit v našem bufetu, taky jsme dělali akci pro učitele, aby tématu rozuměli," upřesnila Kadlecová.

O získání stejného titulu usiluje v Kroměříži také Arcibiskupské gymnázium. Vedle škol se fairtradovými mohou stát také města či církve. Město Kroměříž se věnuje podpoře fair trade od roku 2011 a v dubnu letošního roku se ve městě uskuteční Fairtradový den, během kterého bude městu slavnostně předán titul Fairtradové město. Kroměříž se tak stane devátým Fairtradovým městem v ČR.

Chrudim: Zdravá škola - Střední škola zdravotnická a sociální

Zdravá škola - Střední škola zdravotnická a sociální

Chrudim: Zdravé mateřské, základní a speciální školy

Zdravé mateřské, základní a speciální školy